Päike, Porsched ja rõõmupisarad – Kärdla Ratsupäevad ei valmistanud pettumust

Päikeseline Kärdla tervitas laupäeva hommikul kohale tulijad meeldiva sooja ilmaga. Sellel aastal jäi vihm taevasse, vaid tugev tuul hakkas kõrgema ringi hobuseid veidi häirima, kuid ilma üle tõesti kurta ei saanud. Lahke Hiiumaa rahvas ja mõnusad kohvikuelamused olid Kärdla Ratsupäevade põnevusele lisaboonuseks.

Linnumäe võistlusplatsil käis tihe siblimine. Porsche Karika punasärkides abiliste armee tegi platsil veel viimaseid ettevalmistusi ja sportlased mõõtsid pikkade sammudega takistuste vahesid. Kuigi seekordne etapp oli järjekorras juba viies, oli paljudel osalejatel siiski enne sooritust tugev närv sees. Ärevate nägudega ratsanikud naasid rajavaatamiselt ja üsna pea asus starti esimene paar.

Rajameistriks oli Kärdlas Renee Nüüd, kes oli Porsche Karika sõitudesse pannud korralikud ja üpris tehnilised rajad. Mitmed paarid pidid kõvasti pingutama, et puhta tulemusega finišiga jõuda.

Peab ütlema, et võistlus oli tõesti põnev. Harrastajate sõidus käis tihe rebimine esikoha punktide pärast lõpuni välja. Senised sarja favoriidid olid kõik kohal ja tegid ka ootustele vastavalt häid sooritusi. Üsna kiiret tempot ja filigraanseid pöördeid sooritasid Riin Ingre Saare (Pärnumaa RSK) ja Mexicana. Neile pakkusid üsna tõsist konkurentsi viimasena startinud Helene Proover (Viru Ratsu) ja Up To Date, kes pidid vaid mõne sajandiksekundiga ikkagi alla vanduma. Vaid sekundi jagu võitjast aeglasemad olid kolmandale positsioonile platseerunud Sandra Hints (ESHKS) ja Odette. Sama sekundi sees lõpetasid neljandana Jüri etapi võitjad Merle Tamm (Jakoch RSK) ja Morly.

Riin Ingre ja tema kaaskonna võidukisa peale Helene finišit kuulsid kindlasti ka otseülekande vaatajad, võitja rõõm oli tõeliselt siiras. „Mexicana on suurepärane hobune ja täna toimis ta väga hästi.“ Mexicana on oma omaniku Janely Saare eelnevatel aastatel Porsche Karikal samuti võidule toonud. Kui hobusel on tema ratsanikuga hea klapp, siis on see paar ülimalt ohtlik kõikidele konkurentidele. „Rada oli üpriski tehniline, aga meil tulid õnneks kõik pöörded hästi välja kiirust kaotamata.“ Riinu suur soov on pääseda võistlema Saku Suurhallis toimuvasse finaali. „Minu suur siht ja motivaator selles sarjas on pääseda finaalvõistlusele ja tundub, et kolme etapi võiduga olen endale sinna pääsu ka kindlustanud.“ Muide sama paar võitis ka laupäevase Kärdla Ratsupäevade show-ala tünnisõidu, tehes seal samuti kiireima aja.

Amatööride sõit kujunes üsna draamatiliseks. Ette tuli rohkelt tõrkumisi ja eksimisi ning rada osutus päris parajaks pähkliks. Vaid kolm paaris suutist puhtalt läbida parkuuri mõlemad faasid ja moodustas nii esikolmiku. Oma esimese Porsche Karika etapivõidu saavutas Mailis Timmi (Tallinna RSK) hobusel Amor Karena. Mailis on sarja toimumisaja jooksul olnud mitmeid kordi auhinnalistel kohtadel, kuid võit on seni tulemata jäänud. Paar pingutas kõvasti, et puhtalt lõpuni jõuda ja 2 sekundit kiirem aeg viis nad ka esimesena startinud ja vigadeta sõitnud Grete-Brit Kuusiku (Pärnumaa RSK) ja Bridney ette. Kolmas paar, kes teise faasi puhtalt läbis, oli Toomas Pai (RSK Simon) ja B Chetainm. Teise faasi jõudsid ka mitmed favoriidid, aga eksimused rajal jätsid nad siiski esikolmikust välja.

Emotsionaalne Mailis oli võidu üle väga õnnelik. „Olen võidu üle tõesti väga õnnelik! Ma hirmsasti kartsin seda sõitu, sest rada läbi vaadates tundus see nii suur ja raske. Kuid Mossu kuulas mind täna hästi ja meil tulid kõik plaanitud pöörded välja nagu vaja. Sõit oli mulle raske, enne viimast takistust tundsin, et võhm on täitsa väljas,“ rääkis rõõmupisarais Mailis.

Peale viiendat etappi juhib amatööride edetabelit endiselt Kärt Kaseorg 69 punkitga, kuid kohe tema kannul on Riinu Rahuoja 65 punktiga. Mailis Timmi tõusis Kärdla võiduga kolmandaks 57 punktiga.

Harrastajate edetabelit juhib 80 punktiga Helene Proover, kellele järgneb 70 punktiga Riin Ingre Saare. Kolmandat kohta hoiab 57 punktiga Merle Tamm.

Kogu võistluspäevast oli ka otseülekanne Postimees.ee lehele, mida saab samalt lehelt järgi vaadata. Porsche sõite kommenteerisid nii takistussõidus kui kolmevõistluses edukas sportlane Jaagup Kallas, Porsche Karika osaleja Mailis Timmi ja mitmekordne Porsche Karika võitja Egle Palm.

Punktitabel

Karikasarja koduleht

Postimees.ee link